Proste wskazówki pomocne przy wyborze szkoły

Udostępnij

Kilka prostych wskazówek pomocnych przy wyborze szkoły

Jako absolwenci szkół podstawowych, sami odczuliśmy jaki ciężar zrzucany jest na ósmoklasistów podczas rekrutacji. Okres ten wiąże się z dużą ilością stresu, jeszcze większą ilością zadań i oczywiście z egzaminami. Przez to wszystko problem wyboru szkoły średniej często schodzi na drugi plan, cały czas pozostając z tyłu głowy i utrudniając funkcjonowanie. W tym artykule znajdziesz kilka prostych, ale pomocnych wskazówek, którymi naszym zdaniem, warto kierować się podczas rekrutacji.

  1. Zastanów się nad twoimi priorytetami. Pomyśl nad tym czego chciałbyś/abyś doświadczyć i w jaki sposób spędzić następne cztery lata edukacji. Ten punkt zalecamy zrealizować przed użyciem naszego narzędzia. Dowiedz się więcej o działaniu “dopasowywarki”. 
  2. Zapoznaj się z dostępnymi opcjami. W Poznaniu jest ponad 100 szkół ponadpodstawowych, o wielu różnych charakterach, profilach, rozszerzeniach i oczywiście każda pełna innych osób. Niech Cię to nie zniechęca! Jest bardzo wiele do odkrycia i kto wie, może przeglądając szkoły trafisz na coś co bardzo Cię zainteresuje.
  3.  Realno-ambitnie oceń swoje możliwości. No dobrze, spodobała Ci się już jakaś szkoła, ale obawiasz się, że się nie dostaniesz. Co teraz?

Niestety wiadome jest, że nie każdy dostanie się tam gdzie sobie wymarzy. Bardzo dobrym pomysłem jest więc wykorzystanie dostępnych informacji i narzędzi takich jak kalkulator punktów czy „dopasowywarka”. Sprawdź ile punktów średnio potrzeba, aby dostać się do wybranej klasy, oblicz z jakich przedmiotów realnie udałoby Ci się “podbić” ocenę i jakie musiałyby być wyniki twoich egzaminów, aby zrównać wymaganiom. Jest to trochę matematyki, ale przy odrobinie zaangażowania nie powinno to stanowić problemu. Dlaczego warto to zrobić? Dzięki tym obliczeniom dowiesz się, czy możesz walczyć o dostanie się do wybranej klasy czy nie. Zostawia to nas z dwoma scenariuszami:

  • Jeżeli okaże się, że możliwe jest osiągnięcie potrzebnego poziomu punktowego, warto wykorzystać fakt, że egzamin ósmoklasisty stanowi wysoki procent twoich ostatecznych punktów w rekrutacji i podejść do sprawy z ambicją. Porządnie przyłożyć się do przygotowań i dołożyć wszelkich starań, aby osiągnąć swój cel. Dobrze napisane egzaminy to dużo większa szansa na dostanie się do wymarzonej szkoły.
    “W tym przypadku, wszystko zależy od ciebie.” 
  • Może się jednak okazać, że dostanie się do wybranej klasy jest praktycznie niemożliwe. Nie ma co się dołować, tak jak wspomniane wyżej w Poznaniu szkół do poznania jest bardzo dużo i wiele profili się powtarza. Nie można wymagać od siebie niemożliwego, ale nie należy się też poddawać. Rozpatrz inne opcje i gdy znajdziesz coś ciekawego ponownie licz!
Kluczem jest znajomość swoich możliwości z dozą ambicji i chęci do działania.

  

        4. Obierz sobie drogi awaryjne. Niestety nie każdy dostanie się do szkoły pierwszego wyboru. Odpowiednio ustawiając różne szkoły na liście, pozytywnie nastawiając się do tych wyborów możesz uniknąć późniejszego rozczarowania i negatywnych emocji.

        5. Dowiedz się o szkołach ile możesz – Granicą są tylko twoje chęci!
Na naszej stronie internetowej masz dostęp do różnych informacji wydobytych prosto od uczniów poznańskich szkół. Nie bój się też samodzielnie kontaktować z uczniami szkół średnich, z takiej konwersacji gwarantujemy, że dowiesz się więcej niż z jakiegokolwiek innego źródła.

Im więcej wiedzy, tym większą pewność będziesz mieć w swoim wyborze. Im więcej pewności, tym mniej stresu.

Tak jak zostało podane w tytule, są to proste metody, większość z których już prawdopodobnie słyszałeś/łaś. To jednak tylko potwierdza ich niezawodność! Niewątpliwie są to najlepsze sposoby na ułatwienie sobie rekrutacji, a wykorzystanie ich zdecydowanie pomaga.

 

Oceń swoją szkołę!

Jesteś uczniem liceum, technikum lub szkoły branżowej? Pomóż ósmoklasistom dobrze wybrać. Oceń swoją szkołę wypełniając ankietę.