Klasy mundurowe i z czym to się je…

Udostępnij

Wiele osób nie wie czym są klasy mundurowe (czy może wojskowe?).
A jak wiadomo, gdy nie wiemy czym jest dana rzecz, odczuwamy pewną niepewność i niechęć do niej i na pewno nie zdecydujemy się związać z nią swojej najbliższej przyszłości. Dlatego poniżej odpowiem na parę hipotetycznych pytań związanych z takimi klasami. Mam nadzieję, że rozjaśni to nieco kwestie tego czym one właściwie są…

Czym więc są klasy mundurowe?

Klasy mundurowe mają za zadanie zapoznać ucznia ze specyfiką konkretnej służby mundurowej. Nie ograniczają się jednak tylko do tego. Wbrew powszechnej opinii, nauka w takiej klasie nie oznacza koniecznie niższego poziomu kształcenia. Taki profil dalej zawiera wszystkie standardowe przedmioty znajdujące się w szkole średniej oraz niektóre z nich rozszerza.

Czy klasy mundurowe i wojskowe to to samo?

Oczywiście, że nie. Klasy wojskowe są podkategorią klas mundurowych. Co to oznacza? W skrócie, klasa wojskowa jest jednocześnie klasą mundurową, ale klasa mundurowa nie musi być koniecznie klasą wojskową.

Inne popularne klasy mundurowe to min.: policyjna, strażacka czy ratownicza.

Dlaczego warto wybrać taką klasę?

Pierwszym i nadrzędnym powodem jest oczywiście chęć wykonywania w przyszłości zawodu, do którego konkretny profil przygotowuje.

Drugą niewątpliwą zaletą takiej klasy, jest panująca w niej dyscyplina. Może ona pomóc młodemu człowiekowi w zorganizowaniu sobie życia, w chaotycznym czasie jakim jest szkoła średnia.

Wreszcie, trzecią kwestią jest aspekt społeczny takiego profilu. Klasa tego rodzaju w naturalny sposób dzięki licznym aktywnością grupowym, integruje społeczność szkolną. Istnieje więc, względnie duża szansa, że powstanie tu zwarta społeczność uczniowska.

Dla kogo jest ten profil?

Nie da się rzecz jasna odpowiedzieć w prosty sposób na to pytanie. 

Wymienię jednak kilka kwestii, które mogą wskazywać na to, że wybór takiej klasy będzie dla Ciebie dobrym wyborem.

– Bycie zorganizowanym – Jeśli lubisz znajdować się w sytuacji w której wszystko jest dokładnie zaplanowane i nie musisz samodzielnie organizować sobie czasu, właśnie taka klasa może okazać się dla Ciebie odpowiednia.

– Poczucie powołania – Jeśli czujesz potrzebę pomocy innym, walki o sprawiedliwość, czy może chcesz działać na rzecz zachowania szeroko rozumianego porządku, to również może być profil pasujący do Ciebie.

– Chęć bycia funkcjonariuszem państwowym – Wreszcie, jeśli chciałbyś nosić mundur, pracować na rzecz państwa i cieszyć się pewnym prestiżem społecznym z tym związanym, to również jest miejsce odpowiednie dla Ciebie.

Mam więc nadzieję, że…

Te kilka pytań i odpowiedzi, pomogło Wam zrozumieć ideę klas mundurowych. Liczę na to, że przy swoim wyborze klasy średniej, przynajmniej rozważycie tego typu profil, bo w końcu najważniejsze jest by wybrać świadomie…. 

Oceń swoją szkołę!

Jesteś uczniem liceum, technikum lub szkoły branżowej? Pomóż ósmoklasistom dobrze wybrać. Oceń swoją szkołę wypełniając ankietę.