Jaki typ szkoły wybrać? Porady dla ósmoklasistów

Udostępnij

Jest to jedno z pytań, które trzeba sobie zadać podczas wyboru szkoły. Niektórym łatwiej jest na nie odpowiedzieć, innym mniej. Dlaczego tak jest? Tak jak przed każdą decyzją należy dobrze zastanowić się nad problemem, w celu dokonania świadomego wyboru. Same rodzaje szkół, biorąc pod uwagę ogół , niewiele się różnią. Oba polegają na uczęszczaniu do placówki edukacyjnej przez pewien okres czasu. Brzmi bardzo prosto, jednak diabeł tkwi w szczegółach. 

Liceum ogólnokształcące,

tak jak sama nazwa wskazuje – ma ogólnie wykształcić ucznia, ze zwiększoną ilością godzin przedmiotów rozszerzonych, które determinowane są przez profile. Wybór ten jest przeznaczony dla osób, które nie mają zdefiniowanej ścieżki, jaką chcą objąć, np. radzą sobie podobnie we wszystkich przedmiotach, nie mając jakichś, które specjalnie ich interesują. W takiej sytuacji liceum to idealne miejsce dla rozwoju, ponownie, ogólnego i próbowania odnalezienia swojej przyszłej drogi. 

Technika i szkoły branżowe nieco się różnią…

Przykłada się w nich większą wagę do konkretnych zawodów, na które dana klasa się kształci. Ten rodzaj szkoły wybierają częściej uczniowie, którzy wiedzą w czym się dobrze czują, albo chcą jak najszybciej wejść w świat swoich zainteresowań.

Takie osoby świetnie odnajdują się na praktykach, czyli nieodłącznej części techników i szkół branżowych. 

Ważnym elementem wyboru rodzaju szkoły jest też perspektywa przyszłości. W liceach ogólnokształcących jest się 4 lata, w technikach 5, a w szkołach branżowych minimum 3. Dla wielu osób jest to czynnik przesądzający. Idąc do technikum trzeba spędzić rok więcej w zamian za możliwość pracy w wybranej profesji. Zdarza się, że uczniowie wybierają ten rodzaj szkoły w celu szybkiego rozpoczęcia pracy w zawodzie. W przypadku uczniów liceów znaczna część po napisaniu egzaminu maturalnego udaje się na studia i kontynuuje edukację.

Jak widać jest wiele różnych powodów, które mogą wpływać na wybór rodzaju szkoły. Najważniejsze – aby nigdy nie zamykać się na inne możliwości. W przypadku niezdecydowania, trudności w podjęciu decyzji najlepiej skorzystać ze wszystkich możliwych źródeł wiedzy.

 

Za pomocą naszej „dopasowywarki” możesz zobaczyć jaka szkoła średnia najbardziej do CIEBIE pasuje! 

 

Oceń swoją szkołę!

Jesteś uczniem liceum, technikum lub szkoły branżowej? Pomóż ósmoklasistom dobrze wybrać. Oceń swoją szkołę wypełniając ankietę.